Budujeme nový les u Vlčic

Vážení spoluobčané, přijďte se podívat a ohodnotit naši snahu vytvořit další kus zalesněné plochy v majetku města Blovice. Tento kus lesa se snažíme probudit nedaleko Vlčic v lokalitě nad Huťským rybníkem, podél bývalé historické cesty do Ždírce. Tato plocha by měla být podle katastru nemovitostí orná půda, ale tato plocha o velikosti cca 3,70 ha byla z velké většiny pokryta neprostupným porostem trnek, kde se samozřejmě zdržovalo nemalé množství černé zvěře. Napadlo nás tedy s touto neobhospodařovanou plochou něco udělat. Jelikož je zde v těsné blízkosti lesní porost, proč jen nepokračovat ve stejné myšlence, kterou měl před 15 lety pan Kibic, tehdejší OLH města Blovice. Po vypracování zalesňovacího projektu jsme se pustili ve velkém za pomoci pana Jaroslava Průchy z Blovic do plošné likvidace trnek a křovin pomocí velké rotační frézy připevněné za traktor. Tento výkonný stroj dokáže i silné trnky a kmínky rozdrtit na malé kousky, které zůstanou rovnoměrně rozprostřené po ploše. Po samotné likvidaci nastává ta těžší práce, avšak s příjemnějším výsledkem, zalesnit tuto plochu. Ještě před samotným zasázením sazenic si pomůžeme tzv. poraněním půdy, tzn. nechat tuto plochu připravit tzv. naorávačem, který naruší kořenový systém již zlikvidovaných trnek. Do řádků se budou po určitých vzdálenostech sázet stromky. V plánu máme rozdělit tuto velikou plochu několika pásy smrku ztepilého a dubu letního, který hodláme „vytěžit“ z rušené lesní školky Vlčice. Dub letní budeme mechanicky chránit proti tlaku zvěře pomoci oplocenek. V plánu máme 4 oplocenky dubu letního a plochu mezi oplocenkami prosázet smrkem ztepilým. Doufejme, že se nám záměr vytvořit z této plochy lesní porosty vydaří a budou dobrou vizitkou pro naše budoucí generace.

Ing. Michal Hodek, místostarosta města Blovice

Radek Šindelář, DiS., lesní