Mapa a informační bulletin města

Město Blovice se nachází přibližně 20 km jihovýchodně od Plzně, kde se rozprostírá v údolí po obou březích řeky Úslavy. Blovice leží na pomyslné spojnici dvou významných západočeských pohoří. Zatímco na severovýchodě se reliéf krajiny pozvolna zvedá k Brdské pahorkatině, jihozápadně od města se na hranicích s Německem klene jedno z nejstarších evropských pohoří – Šumava. Městečko (tehdy ještě trhová ves) je v historických pramenech poprvé zmiňováno již v roce 1284 a postupem času si vybudovalo pozici významného regionálního centra. Se svými více než čtyřmi tisíci obyvateli se v současné době jedná o 4. největší město v okrese Plzeň-jih. Kdysi okresní město Blovice získalo v roce 2003 statut obce s rozšířenou působností a řadí se tak do kategorie obcí s pověřeným úřadem.

Blovice se nachází na významné trase Plzeň – České Budějovice, tedy trase spojující dvě krajská města regionu Jihozápad. Již od 60. let 19. století prochází Blovicemi železniční trať č. 190 spojující právě dvě výše zmíněná města. Nedaleko od města prochází rovněž silnice I. třídy s označením I/20, která je součástí evropské silnice E49. Ta na své více než sedmisetkilometrové trase propojuje Magdeburg, Lipsko, Karlovy Vary, Plzeň, České Budějovice a Vídeň.

Město Blovice však netvoří pouze městská zástavba. Přirozeným historickým vývojem se postupně k městu připojovaly menší sídelní jednotky, které nyní společně tvoří pestrou mozaiku sídel a volné krajiny okolo řeky Úslavy. Nedaleko od centra města se nachází Hradiště, tvrz později přestavěná na novogotický zámek, někdejší sídlo Kolowratů a Pálffyů. Zpět proti proudu řeky najdeme na soutoku Úslavy a Chocenického potoka Vlčice, starobylou vesnici, která společně s blízkými osadami Starou a Novou Hutí proslula v regionu zpracováním železné rudy. Na opačnou stranu po proudu řeky lemuje pravý břeh chatová osada Kamensko, nad níž se tyčí skála Chudinka, výšinné sídliště z doby kamenné. V kopcích severovýchodně nad Blovicemi, se nachází Štítov, zemědělská vesnička s kruhovým prstencem někdejších gruntů okolo návsi. Západně a východně od Blovic najdeme dva panské dvory, kolem kterých postupně vyrostly vesnice – Komorno, na úpatí kopce Dubí, a Hradišťský Újezd. Nejvýchodnější cíp pak tvoří oblast kolem Hradišťské Lhotky, vesničky s nádhernými výhledy na gotický kostel Žďár a protilehlou Bukovou horu.

Již téměř 750 let leží nedaleko Plzně město Blovice, moderní sídlo s historickými kořeny zasazené doprostřed malebné krajiny jižního Plzeňska.

Historie a památky

O historickém znaku města Blovice

Rodáci a významné osobnosti Blovic

Důležité body na mapě města