Jednotné environmentální stanovisko (JES)
3. Pojmenování (název) životní situace
Jednotné environmentální stanovisko (JES)
4. Základní informace k životní situaci
Jednotné environmentální stanovisko (JES), které zavádí zákon č. 148/2023 Sb., o jednotném environmentálním stanovisku, je nástrojem procesní integrace státní správy v oblasti ochrany životního prostředí. Vydává se ve formě závazného stanoviska podle správního řádu, a to pro všechny záměry povolované podle stavebního zákona, ať už jde o záměry vyžadující EIA nebo záměry ostatní, a pro další záměry, které podléhají posouzení vlivů na životní prostředí a následně jsou povolovány podle jiného než stavebního zákona, např. zákona horního.
5. Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.)
V této věci je oprávněna jednat kterákoli fyzická či právnická osoba (dále jen "žadatel").
6. Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace
Součástí žádosti o vydání JES je vždy dokumentace pro povolení záměru, podléhá-li záměr povolení podle stavebního zákona (bez předložené dokumentace není žádost úplná):
- Projektovou dokumentaci stavby
- Situační výkres současného stavu v katastrální mapě s popisem a zakreslením záměru a s vyznačením účinků na okolí
- Další dílčí podklady pro jednotlivé oblasti ŽP (např. dendrologický průzkum, bilanci a výpočet skrývky, plán rekultivace, stanovisko správce povodí, hydrogeologický průzkum, atd.)
7. Jakým způsobem můžete zahájit řešení životní situace
Doporučujeme požádat o předběžnou konzultaci v souladu s § 9 zákona č. 148/2023 Sb., o jednotném environmentálním stanovisku, a přiložit již vydaná vyjádření, stanoviska či rozhodnutí z oblasti životního prostředí.
8. Na které instituci životní situaci řešit
O žádosti rozhoduje místně příslušný úřad obce s rozšířenou působností.
10. Jaké doklady je nutné mít s sebou
Je třeba předložit seznam náležitostí uvedených v příloze č. 1 (Náležitosti žádosti o JES podle jednotlivých právních předpisů) a vždy i stavební dokumentaci pro povolení záměru, podléhá-li záměr povolení podle stavebního zákona. Pokud záměr nepodléhá povolení podle stavebního zákona, předloží žadatel namísto dokumentace pro povolení záměru srovnatelný podklad, pokud jej jiný právní předpis vyžaduje. Lhůta pro vydání JES začíná běžet ode dne doručení žádosti, která splňuje všechny náležitosti a je bezvadná. Platnost vydaného JES je 5 let ode dne jeho vydání.
11. Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici
Formulář JES – žádost o závazné stanovisko
12. Jaké jsou poplatky a jak je lze uhradit
Podání žádosti je bez poplatku.
13. Jaké jsou lhůty pro vyřízení
Příslušný orgán je povinen vydat jednotné environmentální stanovisko bez zbytečného odkladu, nejpozději však do 60 dnů ode dne podání úplné žádosti.
Je-li příslušným orgánem obecní úřad obce s rozšířenou působností, je povinen vydat jednotné environmentální stanovisko nejpozději ve lhůtě pro vydání koordinovaného závazného stanoviska podle stavebního zákona.
14. Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace
Další účastníci postupu nejsou stanoveni.
15. Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány
Další činnosti nejsou stanoveny.
16. Elektronická služba, kterou lze využít
Je možné využít datové schránky nebo elektronické podatelny místně příslušných úřadů obcí s rozšířenou působností nebo prostřednictvím stavebního portálu.
28. Popis byl naposledy aktualizován
03.07.2024
29. Datum konce platnosti popisu