Návštěva v partnerském městě Triptis

Po 4 letech jsme navštívili Triptis

Po dlouhých čtyřech letech se mohla uskutečnit návštěva zástupců Blovic v partnerském durynském městě Triptis. Tato spolupráce začala už v šedesátých letech a trvá dodnes. Tentokrát setkání proběhlo od čtvrtka 11. května do soboty 13. května 2023.

Naši zástupci byli nejprve po příjezdu přivítáni na radnici, před kterou podle už zavedené tradice visely vlajky Německa a České republiky. O úvodní zdravici se postarali oba starostové – Robert Zelenka a Peter Orosz, ale také zástupce atletického oddílu, který se kvůli této příležitosti naučil i řadu vět česky.

Po slavnostním úvodu jsme se všichni odebrali do vedlejší vesnice Oberpöllnitz, kde je v rodinném penzionu naše výprava vždy ubytovaná. Zde se také konala společná večeře a poté se při neformální zábavě řešily otázky dalšího rozvoje partnerských vztahů.

V pátek nás naši hostitelé vzali v rámci poznávání regionu do necelé hodiny vzdáleného města Zwickau. To nás velmi příjemně překvapilo. Je to město s krásným historickým jádrem, mnoha kostely, obchody, restauracemi. Je ale také významným průmyslovým centrem spojeným s automobilovým průmyslem. Navštívili jsme muzeum firmy Horsch, která má dlouholetou, už předprvoválečnou tradici. Firma se stala součástí koncernu AUTO-UNION, později známá jako AUDI. Pamětníci si Zwickau spojí s výrobou východoněmecké automobilové stálice – trabantem. Závěr dne jsme strávili poznáváním projektů, které v současné době pomáhají ke zvelebení a rozvoji Triptisu.

Sobota byla také plná zážitků. Nejprve nás naši hostitelé vzali na místo, odkud se na konci sedmdesátých let jedna východoněmecká rodina úspěšně pokusila pomocí balonu uprchnout do západního Německa. Na závěr naší návštěvy jsme ještě navštívili nedalekou bývalou slévárnu s praktickou ukázkou odlévání hliníku. Viděli jsme rovněž největší parní stroj v Evropě. Zde jsme se s našimi hostiteli rozloučili. Ale ještě před tím dostali naši zástupci od hostitelů dar na rozloučenou – lavičku, jejíž kovové komponenty byly vyrobeny právě v této slévárně. Je na ní i pamětní štítek s datem návštěvy a připomínkou partnerských vztahů. Bude v Blovicích sestavena a bude sloužit veřejnosti.

Dny strávené v Triptisu s našimi milými přáteli byly opět srdečné a proběhly v přátelské atmosféře. Naši přátelé by měli na oplátku naše město navštívit v září letošního roku.

Datum vložení: 23. 5. 2023 9:38
Datum poslední aktualizace: 23. 5. 2023 10:04