Množství odpadů v roce 2022

Množství odpadů v roce 2022 1

statistika společnosti EKO-KOM

Město Blovice obdrželo statistiku od autorizované společnosti EKO-KOM a.s. ohledně množství odevzdaných odpadů v loňském roce 2022. Je dobře, že celkové množství odpadu neroste. Vrátili jsme se na obvyklé množství odevzdávané v „předkovidových“ letech. V absolutním vyjádření vyprodukují naši občané směsného komunálního odpadu (SKO) zdaleka nejvíce. To by měl být zbytkový odpad po důkladném vytřídění odkládaný do černých popelnic a kontejnerů. Celkové množství je zde 738 tun, což činí na občana v přepočtu 179 kg za rok. Je to výrazně méně než průměr Plzeňského kraje a České republiky. Jsme rádi, že toto množství je relativně neměnné od roku 2016. Dobrá zpráva je, že tento odpad nekončí na skládce, ale ve spalovně v Chotíkově k energetickému využití. V oblasti tříděného odpadu jsou celkové objemy menší. Za rok 2022 jsme vyprodukovali celkem 345 tun, z toho 127 t papíru, 108 t plastu, 100 t skla, 1,5t nápojového kartonu a 9 tun kovů. Množství pochází ze sběrné sítě na našem území a dále ze sběrného dvora. V oblasti tříděného odpadu si zaslouží naši občané pochvalu, protože jeho množství stabilně roste. Pro představu, v roce 2016 byla celková hmotnost 275 tun. V oblasti třídění papíru, plastu a skla jsme na tom výborně v porovnání s velikostní kategorií obcí 2-5 tis. obyvatel, v porovnání celého Plzeňského kraje i republiky. Zaostáváme však ve sběru kovů, kde počítáme výtěžek pouze ze sběrného dvora. Bohužel malé množství způsobuje výkupna kovů v sousední obci Seč, kde se toto množství do našich statistik nepočítá. A jak jsme na tom s ostatními složkami odpadu? Netěší nás celkové množství velkoobjemového odpadu na sběrném dvoře a odkládané dále do kontejnerů v chatových oblastech a např. na hřbitově. Zde je množství 444 tun celkem, zde evidujeme dvojnásobný nárůst od roku 2016. U této složky odpadu zpřísníme kontroly na sběrném dvoře a omezíme odkládání i v chatových oblastech.  Sběrný dvůr umožňuje i odkládání dřevěného odpadu, kde bylo loni odevzdáno 33 tun. I zde máme ještě rezervu. Další významnou komoditou je bioodpad, kterého bylo v roce 2022 odevzdáno 116 tun. Jedná se o odpad od občanů i z městské zeleně. Zde se statistika od roku 2016 příliš nezměnila, množství je závislé hlavně na klimatických podmínkách. V případě teplého léta zaznamenáváme pokles množství trávy apod. V oblasti sběru textilu jsme zaznamenali skoro dvojnásobný nárůst na 12,5 tuny za rok. Zde má pozitivní vliv instalace nového kontejneru v sídlišti na rohu ulic Družstevní a 5. května. Na Recyklačním centru Blovice byl občany odevzdán stavební odpad o objemu 123 tun. V rámci zpětného odběru je předáváno cca 30-50 tun vyřazeného elektrozařízení. Na sběrném dvoře lze odevzdat i některé nebezpečné odpady (mimo azbestu). Celkové množství za rok je relativně malé a bylo cca 4 tuny. Použité stolní oleje z domácností byly odloženy o relativně malém množství půl tuny. Zde máme prostor určitě na zlepšení.

Úkolem města Blovice je v následujících letech posílit ještě více vytříděnou složku odpadu a nějakým způsobem omezit množství SKO a velkoobjemového odpadu. Legislativa nám ukládá docílit v roce 2025 podíl recyklovaného odpadu v poměru 55%, nyní „plníme“ pouze na 30% (podíl vytříděných složek odpadu k celkovému množství). Máme tedy co dohánět. Věc se týká nejen města, ale nás všech jako občanů Nezbytnou podmínkou i povinností je dobrá informovanost o úpravě odpadového hospodářství. Proto v každém vydání Blovických novin bude vycházet „odpadové okénko“, kde se čtenáři dozvědí o našich současných aktivitách a plánovaných opatřeních v oblasti odpadového hospodářství. Dále zpřehledníme webové odpadové stránky města.

Třiďme odpad – má to smysl!

Ing. Michal Hodek, místostarosta města, odpovědný za oblast odpadů

Datum vložení: 10. 2. 2023 12:48