Radnice

Budovy radnice č. p. 143 a bývalého berního úřadu a soudu č. p. 137 tvoří výraznou dominantu blovického náměstí. Radnice byla postavena v roce 1825 v empírovém stylu na místě starého stavení. V roce 1893 proběhla její přestavba a zároveň stavba přilehlé budovy bývalého soudu v novorenesančním stylu podle návrhu architekta a stavitele Rudolfa Štecha (jako stavitel se podílel např. na stavbě Velké synagogy v Plzni). V archivu stavebního oddělení Městského úřadu Blovice jsou uloženy písemnosti, které se z doby přestavby radnice dochovaly, a to např. stavební deník, stavební rozpočet, protokoly z průběhu stavby a další. Právě pro poměrně čistý architektonický styl a kvalitně řešené interiéry prohlásilo Ministerstvo kultury ČR v roce 2008 celý komplex radničních budov za kulturní památku jako příklad veřejných městských staveb postavených v 1. polovině a upravených na konci 19. století.

V přízemí v horní části radnice směrem do náměstí byla v roce 1922 do fasády osazena rozměrná žulová pamětní deska na památku občanů Blovic padlých v 1. světové válce. Tehdy ji zhotovil blovický mistr kamenický Karel Škrábek a peníze na její zřízení poskytli občané a obecní správa. V roce 1961 pak byla nahrazena novou bronzovou deskou věnovanou obětem obou světových válek. Při příležitosti oslav konce 2. světové války v roce 2010 se město Blovice rozhodlo obnovit desku v její původní podobě, ale s připomínkou všech obětí 1. a 2. světové války. Pro úplnost je třeba dodat, že na památku osvobození Blovic americkou armádou byla v roce 1992 na fasádu směrem do Americké ulice umístěna jednoduchá pamětní deska.

Ve vstupním prostoru radnice s klenutými stropy si návštěvníci mohou prohlédnout původní vstupní masivní dřevěné novorenesanční dveře, bohatě zdobené dřevořezbou, dále galerii starostů města nebo expozici věnovanou blovickému rodákovi Jaroslavu Kursovi, který je autorem československé státní vlajky. Ve výklenku po pravé straně je uložen původní věžní hodinový stroj vyrobený v roce 1836 rokycanským hodinářem Františkem Wallmannem a v jeho těsné blízkosti jsou na dřevěné stolici prezentovány také dva hodinové cimbály, které byly v roce 2011 sneseny z věže radnice. Jedná se o historicky, technicky a výtvarně hodnotné hudební památky, a sice o hodinový cimbál z přelomu 17. a 18. století od neznámého zvonaře a dále o čtvrťový cimbál vyrobený v roce 1836 zvonařem Václavem Pernerem z Plzně. Nad cimbály je vystaven alianční znak hrabat Krakovských z Kolovrat – Novohradských, svobodných pánů z Újezda, který byl ve 2. polovině 18. století osazen nad průjezdem do hospodářského dvora zámku Hradiště a v roce 2007 sejmut a uložen na radnici.

V přízemí radnice se nachází zasedací síň města a také bývalá obecní šatlava se čtyřmi samostatnými klenutými celami, která je jedním z mála dochovaných objektů svého druhu v blovickém regionu. Prostory šatlavy nejsou veřejnosti běžně přístupné, ale je možné je navštívit v rámci exkurzí nebo při různých příležitostech. V jedné z cel se mohou návštěvníci seznámit s historií okresního soudu v Blovicích a blovické četnické stanice. Činnost četníků byla velmi pestrá. Kromě vyšetřování krádeží, sebevražd, vražd a jiných činů zasahovali blovičtí četníci také u požárů a různých nehod a s některými případy se návštěvníci právě v šatlavě mohou seznámit.

V prvním patře radnice se dochovala trojice původních vstupů do kanceláře starosty a tajemníka a v budově bývalého soudu určitě stojí za pozornost dvouramenné schodiště s původním litinovým zábradlím a secesní štukovou výzdobou stěn a stropů se zlacením, po němž se vstupuje do 1. patra budovy, ve kterém se kromě kanceláří úřadu nachází také obřadní síň města.

V roce 2016 vyhlásil zpravodajský server Moravské hospodářství soutěž o nejkrásnější obecní úřad nebo radnici, ve které získala blovická radnice ve své kategorii krásné 3. místo, a to hlasováním poroty architektů, což jen dokládá, že není stavbou ledajakou, a že její návštěva rozhodně stojí za to.