Ostatní

V Blovicích se narodily nebo žily mnohé významné osobnosti, které připomínají pamětní desky na blovických domech a jména některých z nich nesou rovněž blovické ulice (Bělohrobského, Kamenického, Blahnova, Bečvářova, Drnkova, Jirotova, Sýkorova, Raušarovy sady, Klementova).

Hned několik pamětních desek najdeme na blovickém Masarykově náměstí. Na východní straně na domě č. p. 176 je to pamětní deska legionáře Jaromíra Kašpárka, který jako 23letý padl v roce 1919 v bojích za svobodu Slovenska a na domě č. p. 177 pamětní deska rovněž legionáře a také učitele a spisovatele Václava Valenty – Alfy. Sousední dům č. p. 99 připomíná básníka a spisovatele Vojtěcha Heinricha Jirotu.

Žurnalistovi a básníkovi Adolfu Opperu de Blowitz je věnována pamětní deska na budově České spořitelny na západní straně náměstí (č. p. 90). Ta byla odhalena 3. dubna 1927 na budově tehdejší četnické stanice, na místě, kde se Opper de Blowitz pravděpodobně narodil. Slavnostního odhalení desky se zúčastnili vedle zástupců města a spolků také zahraniční a českoslovenští novináři. Desku vytvořil otec prvního ředitele blovického muzea Karla Škrábka. Dům, na kterém visela pamětní deska, byl zbořen a na jeho místě byla postavena v roce 1932 budova spořitelny, kam byla deska následně nainstalována. V době německé okupace byla pamětní deska odstraněna a uschována ve sbírkách blovického muzea. Na budovu spořitelny se vrátila 16. dubna 1993.

Do travnaté plochy na náměstí byla v r. 2001 blovickými mykology položena pamětní deska u příležitosti 80. výročí založení Československé mykologické společnosti.

Blízko náměstí na školní budově, kde vyučovali František Jaroslav Vacek KamenickýVojtěch Mikuláš Vejskrab Bělohrobský (dnes bytový dům č. p. 88 na Americké ul.), byly na jejich počest v říjnu 1925 odhaleny pamětní desky, v 90. letech přemístěné na budovu bývalé farní školy u kostela (dnes zubní oddělení, č. p. 55). Na fasádu domu č. p. 88 směrem do ulice Bělohrobského byla v r. 2005 umístěna pamětní deska Jaroslavu Kursovi, autoru československé, později české státní vlajky.

Jméno Františka Raušara, významného pedagoga a zakladatele blovického muzea, nese park nad železničním přejezdem v části Dubí založený v r. 1933 okrašlovacím spolkem vedeným právě Raušarem – Raušarovy sady. Na bývalém Raušarově domě č. p. 148 v Hradišťské ulici je od r. 1993 umístěna také jeho pamětní deska.

Na jedné z budov v areálu hasičské zbrojnice se nachází pamětní deska Františka Klementa, dlouholetého velitele hasičského sboru v Blovicích a bojovníka proti nacistické okupaci, který na konci druhé světové války zemřel v koncentračním táboře v Terezíně.

Na křižovatce ulic Husova a Tyršova pod mohutnou lípou v blízkosti základní umělecké školy stojí pomník na památku Mistra Jana Husa. Původní pamětní desku z r. 1915, umístěnou v parku Cecima, nahradil pomník vytvořený blovickým kameníkem Karlem Škrábkem, který byl slavnostně odhalen  5. července 1924 na novém místě, a to v Raušarových sadech na Dubí. Na současné místo byl pomník přemístěn v r. 1998.