Informace správního oddělení MěÚ Blovice - Elektronický občanský průkaz = eObčanka

Elektronický občanský průkaz = eObčanka

Na základě zákona o elektronické identifikaci a evropského nařízení eIDAS jsou všechny nově vydané elektronické občanské průkazy vybaveny kontaktním elektronickým čipem. Každý občan si může zvolit, zda tento čip zaktivuje či nikoliv. Pokud se rozhodne jej využívat, aktivuje si čip zadáním svých přístupových kódů přímo při převzetí nového občanského průkazu na přepážce úřadu správního oddělení příslušného úřadu.

S novým občanským průkazem s čipem se můžete přihlásit se ke svému účtu na Portálu občana (www.gov.cz), který je součástí Portálu veřejné správy. Portál občana se neustále rozšiřuje o nové funkce a služby a poskytuje propojení s čím dál větším počtem úřadů a obcí. Ke vstupu do Portálu občana využijete tedy právě svoji eObčanku.

•  informace z katastru nemovitostí
  •  přístup k eReceptu
  •  informace o pracovní neschopnosti
  •  přehled o důchodovém pojištění
  •  informace z registru řidičů
  •  výpis z živnostenského rejstříku
  •  informace ze zdravotní pojišťovny
  •  přístup k portálům jednotlivých obcí

Přihlášení s občanským průkazem online má stejnou váhu prokázání totožnosti jako při fyzickém předložení občanského průkazu na úřadě. Úřady při nabízení svých služeb online tak mají jednoznačně zaručenou identitu občana na nejvyšší možné úrovni. Pro maximální využití elektronických služeb veřejné správy se doporučuje:

•  podat žádost o novou eObčanku /pokud nemá občan zákonné důvody, může požádat i na vlastní žádost za poplatek 200,- Kč/
  •  pořídit si čtečku karet s kontaktním elektronickým čipem
  •  zřídit si rovněž i datovou schránku (fyzických osob nebo podnikajících fyzických)

Z nařízení Evropského parlamentu a Rady EU /2019/1157/ o posílení zabezpečení průkazů totožnosti občanů EU vyplývá povinnost zavedení biometrických údajů do čipu elektronického občanského průkazu. Nařízení je závazné v celém rozsahu a použije se ode dne 2. srpna 2021.

Na základě tohoto nařízení 5. října 2020 vláda schválila nový zákon o občanských průkazech, který přinese opět mnoho změn. Tou nejdůležitější změnou bude zavedení BIOMETRIKY /tzn. digitálního zobrazení obličeje a otisků prstů/ do nově vydávaných elektronických občanských průkazů.

Podrobnější informace a novinky na úseku občanských průkazů budeme v příštím roce na těchto stránkách postupně představovat veřejnosti.

Renáta Havlová, správní oddělení MěÚ Blovice

Informace o eObčance ve formátu PDF zde ke stažení

INFORMACE správního oddělení MĚÚ Blovice, BN 11.11. 2020 PDF.pdf

Datum vložení: 11. 11. 2020 16:34