Dotační programy Plzeňského kraje v oblasti památkové péče 2019

Vyhlášení dotačních programů v oblasti památkové péče

Dotační programy Plzeňského kraje v oblasti památkové péče pro rok 2019

Pro rok 2019 vyhlašuje Plzeňský kraj v oblasti památkové péče tři dotační programy:

1. Program „Zachování a obnova kulturních památek Plzeňského kraje“

Tento program obsahuje 3 dotační tituly:

A) Zachování a obnova památkové hodnoty a podstaty nemovité kulturní památky nebo národní kulturní památky. Dotace na stavební a restaurátorské práce související přímo se zachováním a obnovou památkové hodnoty a podstaty nemovité kulturní památky nebo nemovité národní kulturní památky. Jedná se zejména o obnovu střešního pláště, krovové konstrukce, fasád, výplní okenních a dveřních otvorů (repase a obnova původního řešení), o restaurování uměleckořemeslných prvků a děl výtvarných umění (detailů a nástěnných maleb) a o statické zajištění objektů.

Rozmezí poskytovaných dotací:  100 - 600 tis. Kč

B) Dotace na restaurování ohrožených nemovitých kulturních památek - uměleckořemeslných a výtvarných děl umístěných v exteriéru.

Rozmezí poskytovaných dotací:  100 - 350 tis. Kč

C) Dotace na restaurování varhan, které jsou součástí nemovité kulturní památky.

Minimální podíl žadatele: 20 %z uznatelných nákladů

Rozmezí poskytovaných dotací: 100 – 500 tis. Kč

1. Program „Obnova historického stavebního fondu v památkových rezervacích a zónách a staveb drobné architektury; kopie sochařských děl v exteriéru na území Plzeňského kraje“

Tento program obsahuje 3 dotační tituly:

A) Dotace na stavební a uměleckořemeslné práce související přímo se zachováním a obnovou původního řešení nemovitostí nebo drobných staveb dotvářejících prostředí, které nejsou prohlášeny za kulturní památky, ale nacházejí se na území památkové rezervace nebo zóny.

Rozmezí poskytovaných dotací:  50 - 200 tis. Kč

B) Dotace na stavební a uměleckořemeslné práce související přímo se záchranou a obnovou staveb drobné architektury dotvářejících kulturní krajinu, které nejsou prohlášeny za kulturní památky a nenacházejí se na území památkové rezervace nebo zóny. Dotační titul se nevztahuje na objekty dle zákona č. 122/2004 Sb., o válečných hrobech a pietních místech.

Rozmezí poskytovaných dotací:  10 - 50 tis. Kč

C) Dotace na zhotovení a instalaci kopií sochařských děl či jejich souborů nacházejících se v exteriéru, které pro jejich špatný stav není možné dále zachovat na místě, a proto je nezbytná jejich náhrada, a na s tím související konzervaci a uložení původních sochařských děl, která byla nahrazena kopií (např. lapidárium, muzeum, depozitář).

Minimální podíl žadatele: 20% z uznatelných nákladů

Rozmezí poskytovaných dotací: 10 – 200 tis. Kč

Žádosti do všech výše uvedených dotačních titulů Plzeňského kraje se podávají výhradně elektronicky prostřednictvím aplikace eDotace přístupné na webovém portále Plzeňského kraje na adrese http://dotace.plzensky-kraj.cz/.

Příjem žádostí do dotačních programů pro kulturní památky a památkové zóny bude otevřen od pátku 18. 1. 2019 do pondělí 18. 2. 2019 do 17:00 hodin.

Informace k výše uvedeným programům jsou zveřejněny rovněž na portálu Plzeňského kraje: http://plzensky-kraj.cz/cs/clanek/dotacni-programy-v-oblasti-pamatkove-pece-pro-rok-2019-vyhlaseni

Kontaktní osoba administrátor dotací na oddělení památkové péče KÚ PK pro ORP Blovice:

Mgr. Jaroslava Řehořová

č. kanceláře 464

Telefon: +420 377 195 424

E-mail: jaroslava.rehorova@plzensky-kraj.cz

Dále je pro letošní rok vyhlášen dotační program

„Podpora péče o pomníky, válečné hroby a pietní místa na území Plzeňského kraje“

Tento program obsahuje 1 dotační titul:

Podpora péče o pomníky, válečné hroby a pietní místa na území Plzeňského kraje zřizované po vyhlášení samostatného Československa. Především se jedná o udržovací a obnovovací stavebně-technické práce, restaurování a statické zajištění stávajících pomníků, válečných hrobů a pietních míst. Pomníkem se pro účely tohoto dotačního titulu rozumí obvykle drobné stavby, umělecká díla a pamětní desky pevně spjaté s nemovitostí a připomínající historické události, významné osobnosti, první a druhý československý odboj nebo oběti první světové války a nacistického teroru v letech 1938 - 1945. Za pomník se v rámci tohoto titulu považuje také památník, socha, plastika, sousoší, náhrobek, hrobka či obelisk. Válečné hroby a pietní místa jsou definovány zákonem č. 122/2004 Sb., o válečných hrobech a pietních místech, a jsou evidovány v Centrální evidenci válečných hrobů vedené Ministerstvem obrany.

Minimální podíl žadatele: 30% z uznatelných nákladů

Rozmezí poskytovaných dotací: 5 – 100 tis. Kč

Žádosti do všech výše uvedeného dotačního titulu Plzeňského kraje se podávají výhradně elektronicky prostřednictvím aplikace eDotace přístupné na webovém portále Plzeňského kraje na adrese http://dotace.plzensky-kraj.cz/.

Příjem žádostí do dotačního programu pro válečné hroby a pomníky bude otevřen průběžně od pátku 18. 1. 2019 do pátku 28. 6. 2019 do 12:00 hodin.

Informace k výše uvedeným programům jsou zveřejněny rovněž na portálu Plzeňského kraje: http://plzensky-kraj.cz/cs/clanek/dotacni-program-podpora-pece-o-pomniky-valecne-hroby-a-pietni-mista-na-uzemi-plzenskeho-kra-2

Ing. Michala Poláková

č. kanceláře 467