Zprávy z radnice - Elektronické podání žádosti o řidičský průkaz

Elektronické podání žádosti o řidičský průkaz

K  podání elektronické žádosti o vydání nového řidičského průkazu je nutné splnit dvě podmínky. Základní podmínkou je zřízení datové schránky pro fyzickou osobu (www.datoveschranky.info), které je bezplatné. Druhou podmínkou je vytvoření přístupu do Portálu občana (https://obcan.portal.gov.cz/prihlaseni), kde je nutné připojit datovou schránku fyzické osoby. Do Portálu občana je možné se následně přihlásit několika způsoby: prostřednictvím identifikačních prostředků, kterými jsou: NIA ID (Národní identitní autorita, resp. Národní bod pro identifikaci a autentizaci), bankovní identita, Mobilní klíč eGovernmentu; dále pomocí elektronického občanského průkazu s aktivovavým čipem (aktivace čipu je zdarma) a s nezbytným čtecím zařízením čipových karet.

Elektronické podání žádosti o vydání řidičského průkazu je zatím možné jen ve dvou případech. Týká se výměny řidičského průkazu z důvodu jeho končící platnosti, a to nejdříve 90 dnů před koncem platnosti řidičského průkazu, nebo v případě neplatnosti řidičského průkazu. V obou případech se jedná o bezplatné vydání řidičského průkazu, bez uhrazení správního poplatku. Řidičský průkaz bude vydán pouze ve standardní lhůtě do 20 dnů od podání žádosti.

Řidič / řidička se po obdržení upozornění formou notifikace, mobilní SMS nebo prostřednictvím e-mailu poté musí dostavit na městský úřad nebo magistrát města či Magistrát hl. města Prahy, u kterého podal / podala žádost, k převzetí nového řidičského průkazu, což je povinen / povinna učinit osobně nebo prostřednictvím zmocněné osoby na základě ověřené plné moci, přičemž musí odevzdat svůj stávající (původní) řidičský průkaz (ust. § 110 odst. 5 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů).

výměna ŘP

Leták Ministerstva dopravy ČR zde ke stažení

ePodání - info leták pro žadatele.pdf

Datum vložení: 10. 6. 2021 8:02