Na Blovicku startuje projekt rozvoje sociálních služeb

logo eu

Od 1. 7. 2020 odstartoval na území Blovicka projekt „Realizace komunitního plánování sociálních služeb na Blovicku“, který v partnerství s městem Blovice realizuje Centrum pro komunitní práci západní Čechy.

Komunitní plánování dává občanům možnost aktivně se zapojit do rozhodování o tom, kterými sociálními službami bude dané území vyplněno. Cílem projektu je tak v rámci vytvořeného místního partnerství naplánovat rozvoj sociálních služeb tak, aby odpovídal skutečným potřebám občanů na území Blovicka a místním specifikům.

Sociální služby jsou služby, které pomáhají lidem v tíživých životních situacích, ať už se jedná o situace spojené např. s bytovou nouzí, s péčí o méně soběstačné členy rodiny či s nárůstem dluhů, řešením domácího násilí, s pomocí lidem se závislostí, dětem a mladým lidem s jejich problémy doma, ve škole či při hledání práce a v mnoha dalších oblastech.

Pro dosažení výše uvedeného cíle je důležité nejprve zmapovat v regionu stávající problémy v sociální oblasti a poté vést nad zjištěnými problémy a nedostatky diskuze se všemi, kterých se sociální problematika dotýká, či které zajímá. Správné nastavení těchto služeb přitom nemusí být a není pouze záležitostí pracovníků úřadu či zastupitelů Vaší obce. Všichni mají možnost do tohoto procesu zasahovat a to především prostřednictvím komunitního plánovaní. Jednou z možností, jak vyjádřit své názory na sociální problematiku je anketa, která bude zveřejněná na webových stránkách města Blovice a vložena také do Blovických novin. Další možností je pak Vaše účast na veřejných setkáních či setkáních pracovních skupin, které v rámci pořádaných kulatých stolů budou probíhat se zaměřením na problematiku seniorů a osob se zdravotním postižením či na téma rodin, mládeže a ostatních osob ohrožených sociálním vyloučením. Kdykoliv se také můžete se svými podněty či dotazy obrátit na kontaktní osobu z Centra pro komunitní práci západní Čechy, která proces komunitního plánování v průběhu let 2020 – 2022 koordinuje.

Projekt potrvá 2 roky a o jednotlivých aktivitách a akcích uskutečňovaných v rámci projektu budou občané Blovicka informováni prostřednictvím webových stránek města Blovice a Blovických novin. Zde budou také zveřejňovány pozvánky na různá setkání. Stejné informace určené ke zveřejnění obdrží také starostové ostatních obcí Blovicka.

Konečnými výstupy projektu budou:

• Katalog sociálních a souvisejících služeb na Blovicku, který bude k dispozici v tištěné i elektronické verzi na obecních a městských úřadech v celém regionu
  • Komunitní střednědobý plán rozvoje sociálních služeb na roky 2023 – 2025
  • Webová sekce obsahující informace o sociálních službách a také návody, jak postupovat v různých životních situacích a kam se pro případnou pomoc obrátit

Pokud byste chtěli získat bližší informace o projektu či byste chtěli přispět svým názorem, neváhejte kontaktovat Blanku Kohoutovou, koordinátorku projektu, Centrum pro komunitní práci západní Čechy, tel.: +420 607 158 192 e-mail.: blanka.kohoutova@cpkp.cz.

Informace o projektu a jednotlivých akcích budou postupně zveřejňovány na webových stránkách města Blovice pod odkazem Organizace a služby v záložce Sociální služby.

Realizační tým, CpKP ZČ Plzeň