Formuláře oddělení správního

Občanské průkazy, cestovní doklady, evidence obyvatel, matrika

vzory formulářů  www.mvcr.cz

Na některé žádosti lze používat pouze originální tiskopisy. V těchto případech zde naleznete pouze vzory formulářů.

Občanské průkazy

1. Žádost o vydání občanského průkazu se strojově čitelnými údaji

se pořizuje elektronicky přímo na příslušném úřadě, včetně digitalizované podoby občana.

Žádost lze podat elektronicky - zde ke stažení, ale pouze za předpokladu, že digitalizovaná fotografie občana a jeho podpis jsou vedeny v evidenci cestovních dokladů nebo občanských průkazů) a od vydání dokladu, pro jehož účel byly pořízeny, neuplynula doba delší než 1 rok a nedošlo k podstatné změně podoby občana.

• Žádost musí být doručena pouze příslušnému obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, tj. podle místa trvalého pobytu občana. Pokud žádost bude doručena jinému úřadu, nelze ji zpracovat.
  • Žádost musí být doručena prostřednictvím datové schránky nebo musí být opatřena zaručeným elektronickým podpisem, založeným na kvalifikovaném certifikátu vydaném akreditovaným poskytovatelem certifikačních služeb.
  • Žadatel si vybere, zda chce občanský průkaz bez čipu, nebo s čipem (za čipový OP  se platí poplatek 500,- Kč při převzetí občanského průkazu).
  • V žádosti se vyplňují pouze žlutě zvýrazněná pole.
  • Žadatel si může vybrat úřad, u kterého si vyhotovený občanský průkaz převezme výběrem z nabídky v poli „Úřad, který předává vyhotovený OP“.

2.  Žádost o vydání občanského průkazu bez strojově čitelných údajů -

při pořizování  tiskopisu je nutné zachovat oboustranný barevný tisk na papír minimálně 80 g/m2

zde ke stažení

3.   Žádost o poskytnutí údajů z informačního systému na základě zákona o občanských průkazech